התנהלותה הבלתי חוקית של המשטרה מול קטינים הנחשדים ביידוי אבנים בסילוואן: דו”ח ‘בצלם’, דצמבר 2010

דו”ח בצלם: “עצור! ילדים לפניך: התנהלותה הבלתי חוקית של המשטרה מול קטינים הנחשדים ביידוי אבנים בסילוואן”.מהדו”ח עולה שבמהלך התקופה שבין נובמבר 2009 לאוקטובר 2010 נעצרו או עוכבו לחקירה לפחות 81 קטינים תושבי סילוואן, רובם ככולם בחשד ליידוי אבנים במסגרת עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון בשכונה. חלק מן הקטינים נעצרו מספר פעמים. במהלך השנה נפתחו לפי נתוני משטרת ישראל כ-1,200 תיקים פליליים לקטינים פלסטינים במזרח ירושלים כולה.

עוד עולה מהדו”ח כי משטרת ירושלים מפרה בשיטתיות את החוק ובעיקר את חוק הנוער, המקנה לקטינים הגנה מיוחדת בהליך הפלילי ואוסר ככלל על חקירת קטין בשעות הלילה:

  • מעצרים רבים נעשו בשעות הלילה, בליווי כוח מג”ב חמוש, תוך הוצאת הקטינים ממיטותיהם והעברתם לחקירה בתחנת המשטרה במגרש הרוסים.
  • לעיתים קרובות מנעו החוקרים את נוכחות ההורים בחקירת ילדיהם, למרות שזכותם זו, במגבלות מסוימות, מעוגנת בחוק.
  • קטינים רבים התלוננו על אלימות שהופעלה כלפיהם בעת שנלקחו מביתם בשעות הלילה לחקירה. 16 ילדים ונערים שמסרו שנעצרו בידי מסתערבים וכוחות יס”ם דיווחו על אלימות קשה בעת המעצר.
  • המשטרה עיכבה לחקירה ארבעה קטינים מתחת לגיל 12, שהוא גיל האחריות הפלילית. במקרה אחד נלקח ילד בן 8 ממיטתו לפנות בוקר רק בשל העובדה ששמו זהה לזה של ילד אחר שנחשד ביידוי אבנים.

בעת ביצוע מעצרים אלה פעלה המשטרה באופן פוגעני המבטא זלזול בזכויותיהם ובצרכיהם של הילדים החשודים ביידוי אבנים, ועלול להיות בעל השלכות חמורות על התפתחותם.

יידוי אבנים בידי קטינים פלסטינים במזרח ירושלים הוא תופעה נרחבת אשר התגברה והלכה במהלך השנה האחרונה. המשטרה נדרשת מתוקף תפקידה להתמודד עם העימותים בשכונה, ויש לה הסמכות לנקוט בהליכים פליליים נגד חשודים בביצוע עבירות, אולם הדבר אינו מצדיק הפרה שיטתית של החוק. התנהגות המשטרה כלפי קטינים פלסטינים מסילוואן מהווה זלזול חמור בהגנות המיוחדות המוקנות להם כקטינים.

בצלם קורא למשטרת ירושלים לקיים את חוק הנוער כלשונו וכרוחו בהתמודדותה עם מקרים של יידוי אבנים במזרח ירושלים. על המשטרה להפסיק לאלתר לעצור קטינים בלילה ואת השימוש באלימות בעת ביצוע מעצר על ידיכוחות מיוחדים לצורך הבאת קטינים לחקירה. כמו כן על המשטרה להקפיד לחקור קטינים רק בנוכחות הוריהם ולתת דגש לאפשרויות של שיקום הקטינים וצמצום הפגיעה בהם.

קישורים רלבנטיים מאתר “בצלם”:

Advertisements
Gallery | This entry was posted in דו"חות של ארגוני זכויות אדם and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to התנהלותה הבלתי חוקית של המשטרה מול קטינים הנחשדים ביידוי אבנים בסילוואן: דו”ח ‘בצלם’, דצמבר 2010

  1. Pingback: דיווח: סגירת תיקי חקירה של שוטרים שעיכבו בן 7. “הארץ”, אוגוסט 2012 | born equal | נולדו שווים | ولدوا متساوين

Comments are closed.