בצלם: שוטרי מג”ב תקפו בן תשע פעמיים, יוני 2012

פעמיים בחודש אחד: שוטרי מג”ב תקפו את עבד א-רחמאן בורקאן בן התשע פעמיים בחודש יוני 2012 / אתר “בצלם”, 4.7.2012

מתוך אתר בצלם:

ב-29.6.2012 תיעד צלם מתנדב של בצלם שוטר משמר הגבול הבועט בילד פלסטיני בעת ששוטר נוסף אוחז בו, ברחבה הסמוכה למערת המכפלה בעיר חברון. הסרטון פורסם על-ידי בצלם ב-2.7.2012 והופץ בהרחבה באמצעי התקשורת הישראלייםהפלסטיניים והבינלאומיים. שידור הסרטון עורר גל של תגובות והעלה את הנושא לדיון ציבורי. ביום הפרסום הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים (מח”ש) לבצלם כי פתחה בחקירה לבירור נסיבות המקרה. מעדויות שגבה בצלם עולה כי הייתה זו הפעם השנייה בתוך פחות מחודש שבה תקפו שוטרי משמר הגבול את הילד עבד א-רחמאן בורקאן. […]

בעקבות פרסום הסרטון בתקשורת ב-2.7.12, הודיעה מח”ש לבצלם כי נפתחה חקירה פלילית וכי השוטרים החשודים יזומנו לחקירה באופן מידי. כמו כן פורסם בתקשורת בערב הפרסום כי מפקד משמר הגבול הורה להקים צוות מיוחד לבחינת האירוע.

למחרת פרסום הסרטון זימנה מח”ש את עבד א-רחמאן בורקאן למסור את עדותו לגבי שני האירועים בהם תקפו אותו שוטרי מג”ב. גם הצלם ראאיד אבו א-רמילה זומן למסור עדות. העדויות נגבו בתוך תחנת משטרת חברון בקריית ארבע ואחד משוטרי התחנה שימש כמתורגמן.

בצלם רואה בחומרה את הדרך שבה נוהלה החקירה. אין זה ראוי לגבות עדות ממתלונן שהותקף על-פי החשד על-ידי שוטרי מג”ב בתוך תחנת משטרה, ולהיעזר בשירותיו של שוטר כמתורגמן. הדבר חמור במיוחד כשמדובר בילד בן תשע, שלא ניתן לצפות כי ידע להבחין בין בעלי התפקידים הרשמיים השונים העומדים מולו – שוטרי מג”ב, שוטרים וחוקרי מח”ש. גביית עדות בסביבה הנתפסת מן הסתם על-ידי הילד כמאיימת מקשה עליו למסור את עדותו ובכך פוגעת בחקירה ובאפשרות למצות את הדין עם הפוגעים.

לקריאת הידיעה המלאה באתר בצלם

קישורים רלבנטיים נוספים מאתר בצלם:

Advertisements
Gallery | This entry was posted in דו"חות של ארגוני זכויות אדם and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to בצלם: שוטרי מג”ב תקפו בן תשע פעמיים, יוני 2012

  1. Pingback: תיעוד: ילדי העוני של חברון. “הארץ”, יולי 2012 | born equal | נולדו שווים | ولدوا متساوين

Comments are closed.