אוסף עדויות חיילים: יחס הצבא לילדים פלסטינים. ‘שוברים שתיקה’, אוגוסט 2012

שוברים שתיקה: ילדים ונוער – עדויות חיילים 2011-2005

הארגון הישראלי “שוברים שתיקה” פרסם באוגוסט 2012 חוברת ובה עשרות עדויות של חיילים ששירתו בשטחים הכבושים ומספרים על היחס הקשה של הצבא הישראלי לילדים פלסטינים.

לקריאת החוברת

* עוד על “שוברים שתיקה” באתר “נולדו שווים”: עברית אנגלית
* לצפייה בעדויות וידאו של חיילים ישראלים על פגיעה בילדים ובני נוער פלסטינים באתר “שוברים שתיקה”

מתוך ההקדמה לחוברת:

חוברת זו מאגדת את עדויותיהם של למעלה משלושים חיילים אשר שירתו בגדה המערבית וברצועת עזה וסביבתה בין השנים 2011–2005. העדויות המופיעות בלקט זה שופכות אור על מציאות החיים של ילדים ובני נוער פלסטיניים החיים תחת הכיבוש הישראלי.

אף על פי שהאירועים המובאים במקבץ התרחשו לאחר האינתיפאדה השנייה בתקופה הנתפסת כשקטה ורגועה מבחינה ביטחונית, התמונה העולה מהעדויות מצביעה על כך שהיחס לילדים הפלסטיניים ואופן הטיפול בהם ממשיך להיות קשה.

המעידים, אשר שירתו ביחידות שונות ובאזורים שונים, מתארים שגרה שבה קטינים פלסטיניים, במקרים רבים בני פחות מעשר, סובלים מיחס המתעלם מגילם הצעיר, ונתפסים בעיני החייל ובעיני המערכת הצבאית כמבוגרים לכל דבר.

חוברת זו חושפת כיצד מופעלת באופן תדיר אלימות פיזית כלפי ילדים, לעתים בתגובה להאשמות על זריקת אבנים אך לרוב בשרירותיות וללא סיבה של ממש (כפי שניתן לקרוא בעדויות מס’ 14 ,6 ,3 ו-36). למקרי אלימות אלו מתלווים לעתים מעשי התעללות והשפלה (עדויות מס’ 39 ,7 ,1 ו-46). בעדויות מתוארים מעצרים של ילדים (עדויות מס’ 33 ,13 ,2 ו-35), ויחס אכזרי ואדיש שממנו סובלים הילדים במעצר (עדויות מס’ 8 ו-25). למרות האיסור הגורף שקבע בית המשפט העליון על שימוש במגנים אנושיים מספרים החיילים על מפקדים שממשיכים להשתמש בנוהל, לעתים תוך שימוש בילדים (עדויות מס’ 15 ו-17).

המגמה המטרידה ביותר העולה מעדויות החיילים נוגעת לפציעת ילדים ולהריגתם בגדה המערבית ובעזה, אם בשל התעלמות מנוכחותם בזירת ההתרחשות ואם בשל ירי מכוון עליהם (עדויות מס’ 29 ,9 ,4 ו-34).

 ילדים ישראליים נהנים מחסות האמנה העולמית להגנת הילד שעליה חתומה ישראל, ואילו ילדים פלסטיניים גדלים ללא הגנה וללא יכולת לחיות כבני גילם. כיוון שהילדים נתפסים כבגירים הם חשופים למציאות יומיומית בלתי אפשרית שכוללת חיכוך מתמיד עם כוחות הצבא הפועלים בשטח, מעצרים, אלימות, התעללות ולעתים אף פציעות ומוות.

עשרות העדויות המופיעות בחוברת זו מספרות מנקודת מבטם של חיילי צה”ל, שליחי החברה הישראלית, על המדרון המוסרי התלול שבו ממשיכה המערכת הצבאית להידרדר. זוהי קריאה דחופה לחברה הישראלית ולמנהיגיה להתפכח. עלינו לקיים דיון אמתי במחיר שגובה השליטה הצבאית בשטחים ובעובדות היוצרות את המציאות ומכתיבות את עתידנו.

Advertisements
Gallery | This entry was posted in דו"חות של ארגוני זכויות אדם, עדויות and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to אוסף עדויות חיילים: יחס הצבא לילדים פלסטינים. ‘שוברים שתיקה’, אוגוסט 2012

  1. Pingback: ביקורת על פעילות חיילים ישראלים בשטחים, בשיר רוק | born equal | נולדו שווים | ولدوا متساوين

  2. Pingback: ירי כלפי קטינים פלסטינים, ינואר 2013 | born equal | נולדו שווים | ولدوا متساوين

Comments are closed.