דו”חות: מצב החינוך בירושלים המזרחית. עיר עמים והאגודה לזכויות האזרח. אוגוסט 2012

בדוח שיצא באוגוסט 2012 עוקבות האגודה לזכויות האזרח ועמותת עיר עמים אחר מצב החינוך בירושלים המזרחית. ממצאי הדוח מראים כי מערכת החינוך בירושלים המזרחית עדיין מתקשה לספק לתלמידיה שירותי חינוך בתנאים נאותים. בפרט, הפער בין מספר הכיתות הקיים לבין זה הנדרש מוסיף וגדל.

על הדו”ח באתר האגודה לזכויות האזרח
לקריאת הדוח המלא

בכתבה בעקבות הדו”ח טענה עיריית ירושלים כי “הנתונים לא מדויקים”. בתגובה טענו ב”עיר עמים” כי את הנתונים סיפקה העיריה עצמה, וכי אם יש בידיה נתונים מדויקים יותר מאלו שסיפקה, ישמחו בעמותה לקבלם. “מסתבר שלא רק שילדי ירושלים המזרחית מופלים ומוזנחים, אלא שהרשויות האחראיות עליהם אפילו לא יודעות מה המצב לאשורו”, אומרים בעמותה.

להלן מקבץ ידיעות ומאמרים מהעיתונות אודות הדו”ח:

* דו”ח: “40% מתלמידי י”ב במזרח ירושלים נושרים”נועם דביר Ynet, 28.8.2012
“בתי הספר במזרח ירושלים מוזנחים מטעמים פוליטיים” / יאיר אלטמן, 28.8.2012, ואללה! חדשות
כך גררנו את הילדים למשחק הכיבוש / יובל בן עמי, 28.82012, mako
לידיעת עיריית ירושלים ומשרד החינוך: גם ערבים לומדים / אור קשתי, 31.8.2012, הארץ
* ירושלים של אפליה / מאמר מערכת, 2.9.2012, הארץ
* בחצר האחורית / חוה שוורץ, 30.8.2012 nrg מעריב

בדו”ח נוסף מדווחת “עיר עמים” על מצב החינוך בסילוואן:

 שכונת סילוואן שלרגלי העיר העתיקה הנמצאת בתחתית הסולם החברתי כלכלי ובמוקד של מאבק פוליטי, היא מקרה מבחן להבנה ממוקדת יותר של מדיניות החינוך במזרח ירושלים. כך, לכ-6900 ילדים שהם כ- 58% מאוכלוסיית התלמידים בשכונה לא נמצא מקום במערכת החינוך העירונית בסילוואן. בדיקה של תכניות הבניה המקודמות בימים אלו בסילוואן מגלה שדווקא קיימים בה שטחים פתוחים אשר ניתן היה לייעד להקלת המצוקה הקשה במבני לימוד. במקום זאת, שטחים אלו מיועדים למיזמים התנחלותיים אשר משלבים בין פיתוח תיירותי – שאינו משרת את תושבי השכונה – לבין יישום אידאולוגיה ימנית שמטרתה ליצור נוכחות ישראלית בשכונה תוך החלשת תושביה הפלסטינים. כאמור, זו לא טעות – זו מדיניות.

לקריאת הדוח המלא [קובץ doc]
Advertisements
Gallery | This entry was posted in דו"חות של ארגוני זכויות אדם, דיווחים חדשותיים and tagged , , , , . Bookmark the permalink.