אלימות מצד כוחות הביטחון הישראליים כלפי קטינים פלסטינים, 2012

בחודשים האחרונים של 2012 דווח ממספר מקורות על כמה אירועים שבהם הופנתה אלימות מצד כוחות הביטחון הישראליים כלפי קטינים פלסטינים.

באתר “בצלם” מדווח כי לפי תיעוד וידיאו של סוכנות הידיעות הפלסטינית “מען” ביישוב הפלסטיני תוקוע, ב-19.11.12 ירה חייל על נערים שיידו אבנים ופצע אחד מהם למרות שלחיילים לא נשקפה סכנה. ב”בצלם” מדגישים כי פקודותיו של הצבא עצמו קובעות במפורש כי אין לירות אש חיה לעבר מיידי אבנים מלבד במצב של סכנה חיים מיידית וממשית כדי להסיר את הסכנה. מהירי נפגע בבטנו נער בן 17, שהועבר לאשפוז ולאחר מכן לתהליך שיקום ממושך. במהלך השיקום זומן הקטין לחקירה במשטרת ישראל בחשד כי יידה אבנים במהלך האירוע האמור, ולפי “בצלם” נחקר תוך פגיעה בזכויותיו, מבלי שמבוגר מטעמו הורשה להיות נוכח בחקירה.

ב”הארץ” מדווחים הכתבים גילי כהן וג’קי חוגי על תקרית שבה ירו חיילי הצבא הישראלי רימוני הלם וגז מדמיע לחצר בית ספר בכפר בורין שליד שכם – ללא כל סיבה, בזמן שהתלמידים היו בחצר בית הספר לפני תחילת הלימודים. עדי ראייה מדווחים שחלק מהילדים ומורים שאפו עשן וסבלו מקושי בנשימה, וכי חלק מהילדים נבהלו מהרעש. אחד מתושבי הכפר סיפר לכתבים “הבן הקטן סיפר שהוא חשב שהחיילים באים לבית הספר כדי לירות בהם. מרוב פחד, הוא השתין במכנסיים”. כחודש לאחר המקרה פנה ארגון “יש דין” למשטרה הצבאית החוקרת (מצ”ח) בדרישה לבדוק את האירוע, ורק לאחר הפנייה החל הצבא לברר מה קרה.

באתר ynet מדווח הכתב נועם דביר  על טענה של נער בן 17 ממחנה הפליטים שועפט בירושלים לפיה הוכה קשות על ידי מסתערבים בעת מעצרו בתחילת חודש נובמבר 2012, עד שנזקק לטיפול רפואי. המקרה, שנבדק גם על ידי ארגון “בצלם”, הועבר לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים בעקבות תלונה שהגיש אביו של הקטין.

Advertisements
Gallery | This entry was posted in דיווחים חדשותיים and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.